O2 a Vodafonu hrozí dvoumilionová pokuta za vysoké ceny LTE pro virtuály

Firmám O2 a Vodafone hrozí až dvoumilionová pokuta od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) kvůli příliš vysokým velkoobchodním cenám za využití jejich sítí LTE pro virtuální operátory. Operátoři na rozdíl od T-Mobilu zcela nesplnili požadavek regulátora, aby ceny snížili. ČTÚ to dnes uvedl v tiskové zprávě. Vyjádření operátorů ČTK zjišťuje.

 O2 svoje ambice nekomunikuje, je ale jasné, že pevné linky jsou jen doplňkem jeho služeb
24.3.2016 14:20   |  

Kmitočty pro sítě LTE vydražili operátoři před třemi roky. Součástí jejich přidělení byl i závazek umožnit využití sítí virtuálním operátorům. Úřad ale loni zjistil, že ceny pro virtuální operátory v referenčních nabídkách jsou příliš vysoké a nařídil operátorům jejich snížení. Svou výzvu zopakoval i letos v únoru.

„Úřad poté, co zjistil, že držitelé přídělů neplní tento závazek z aukce, letos v únoru vyzval všechny tři mobilní síťové operátory ve lhůtě do jednoho měsíce k úpravě cen v referenčních nabídkách přístupu k síti LTE,“ uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina. Podle něj tento požadavek zcela splnila jako jediná společnost T-Mobile, když v březnu snížila cenu za 1 MB na 0,32 koruny z původních 70 haléřů.

Nesplnění výzvy

Zbývající mobilní operátoři požadavky k nápravě obsažené ve výzvě nesplnili. K částečné úpravě nabídky sice přistoupila i společnost Vodafone, která snížila cenu za jeden MB na 0,29 koruny, ale tuto cenu nabízí operátorům až od dosažení počtu 250 tisíc aktivních SIM karet. O2 podle ČTÚ svou referenční nabídku žádným způsobem neupravila. Obě společnosti současně uplatnily proti zaslané výzvě opravné prostředky.

Služby v LTE sítích podle ČTÚ nabízí zhruba 15 virtuálních operátorů, což je okolo desetiny jejich celkového počtu. Firmy ale LTE nabízí na základě komerčních dohod s operátory, které se od povinných referenčních nabídek liší. LTE sítě pokrývají přes 80 procent populace a letos má pokrytí vzrůst na 99 procent.


Čtěte také:

Kabelová jednička UPC ČR se sloučí s UPC Broadband Slovakia

ČTÚ: Do aukce LTE se přihlásili tři operátoři, začne 27. dubna

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody, než obsahovat měly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z… více

Komerční prezentace
Mobilní web