Nová hvězda digitálních měn: Ether raketově roste

Digitální měna ether za dva týdny téměř zdvojnásobila svoji tržní kapitalizaci, objem se tak zvýšil na 190 milionů dolarů. Jen z pondělí na úterý cena skočila o čtvrtinu na 2,6 dolaru. Objem obchodu za den dosáhl 11,6 milionu dolarů.

Znak systému Ethereum
28.1.2016 20:17   |  

Podle serveru Finance Magnates stojí za prudkým růstem pověsti o zařazení na čínskou burzu digitálních měn. Ethereum (název platformy, na které se s ethery obchoduje) si probíjí cestu i k tradičnímu finančnictví. Minulý týden jedenáct největších světových bank s pomocí této technologie dokončilo experiment simulující výměnu aktiv s navzájem sdílenou účetní knihu, ke které nebylo zapotřebí žádné třetí strany.

Výhodou systému Ethereum má být podle serveru Handelszeitung úplná transparentnost, spolehlivost a neprolomitelnost sítě. Její bezpečnost zvyšuje počet uzlů – počítačů, na kterých je uložena účetní kniha. Jejich počet v posledních týdnech raketově roste. Systém je založený na konceptu blockchainu, který poprvé přišel na svět s měnou bitcoin. Je to databáze se záznamem každé transakce, která v měnové síti proběhla. Svoji konstrukcí je chráněná proti neoprávněným zásahům.

Hlavní rozdíl proti Bitcoinu je v tom, že digitální měna sama o sobě hlavním účelem systému není – je hlavně odměnou za vzájemné poskytování výpočetních služeb pro programy, které do sítě uživatelé vkládají. Ethereum je platformou pro takzvané chytré kontrakty, které pomocí vysokých jistin motivují uživatele k správnému vykonávání smluv. Tvůrci etheru doufají, že její cena bude na rozdíl od bitcoinu více závislá na objemu transakcí než na spekulacích.


Přečtěte si: Bitcoin selhal, systém transakcí je před zhroucením, tvrdí jeho vývojář


Ethereum v poslední době budí velká očekávání. Její jednadvacetiletý zakladatel Vitalik Buterin získal před rokem a půl pomocí crowdfundingu na svůj projekt téměř 15 milionů dolarů v bitcoinech, což byla pátá největší finanční podpora ze strany uživatelů v historii. Buterin svůj systém označuje za náhradu dnešního internetu, která má zahrnovat i bezpečnou komunikaci, elektronický obchod nebo elektronickou veřejnou správu.

Ether se v posledních dnech s další měnou Ripple pere o druhou pozici v žebříčku největších digitálních platidel. Obě se ovšem zatím stále drží v uctivém závěsu za Bitcoinem. Zatímco jejich tržní kapitalizace se pohybuje kolem 200 milionů dolarů, u Bitcoinu je to šest miliard.

Největší digitální měny

Zdroj: coindesk.com


Čtěte také:

Stvořitel Bitcoinu má nominaci na Nobelovu cenu. Nikdo ho ale nezná

Kurz bitcoinu poprvé po více než roce zpevnil nad 500 dolarů

Autor: paj

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web