Ministerští auditoři narazili. Tesco SW podala trestní oznámení | E15.cz

Ministerští auditoři narazili. Tesco SW podala trestní oznámení

Ministerští auditoři narazili. Tesco SW podala trestní oznámení
Ministerstvo financí
• 
ZDROJ: E15
6. dubna 2015 • 16:34
Společnost Tesco SW podala trestní oznámení na auditory ministerstva financí, kteří se podíleli na auditu monitorovacího systému, jenž by měl evidovat evropské dotace do roku 2020. Trestní oznámení firma podala i na auditory společností, které ministerstvu poskytly externí služby. Zakázku na monitoring dotací za více než miliardu korun získaly firmy Tesco SW a Datasys. Kvůli zakázce zasahovala na ministerstvu pro místní rozvoj protikorupční policie.

„Audit monitorovacího systému zatím není dokončený. Je ve fázi vypořádání připomínek, proto nyní nelze k němu sdělovat žádné podrobnosti,“ reagoval mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

„Důvodem trestního oznámení je především snaha o vyvození odpovědnosti těch, kteří uvádějí a veřejně sdělují nepravdivé informace,“ uvedl advokát zastupující Tesco SW Tomáš Gřivna. Firma se podle něj dalšími právními kroky bude domáhat i náhrady způsobené materiální škody a satisfakce za údajné poškození dobrého jména.

Podle Gřivny mohlo být poškozeno i Česko, zejména pokud mu na základě zprávy o auditu a vyvolaných pochybností o činnosti MMR nebudou poskytnuty plánované peníze z fondů EU.

Lživý audit

Z článků v médiích podle Gřivny plyne, že i policie při svém zásahu na MMR stavěla své podezření na návrhu zprávy o auditu, který vypracoval auditní orgán ministerstva financí. Neschválené a neprojednané závěry auditu se neoficiálně dostaly do médií.

„Tesco SW je přesvědčena, že auditní zpráva obsahuje celou řadu nepřesných, zavádějících, tendenčních i zcela nepravdivých tvrzení, které značně zasahují do dobré pověsti společnosti,“ uvedla firma. Podle trestního oznámení mohlo v souvislosti se vznikem auditní zprávy dojít zejména k trestným činům zneužití pravomoci úřední osoby, maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, vystavení nepravdivé zprávy, případně poškození finančních zájmů EU.

Protikorupční policie zasahovala na MMR 19. března. Detektivové na ministerstvu chtěli získat informace o IT zakázce na monitorovací systém, který by měl evidovat evropské dotace do roku 2020. Audit systému si podle náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta loni v říjnu vyžádala Evropská komise.

Autor: ČTK
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!