Hrozí českému Amazonu stávka? Někteří zaměstnanci chtějí založit odbory

Fotogalerie Německý odborový svaz Verdi oznámil další stávky v pobočkách amerického internetového obchodu Amazon. Protestní akce by se ale tentokrát mohly podle Verdi uskutečnit nejen v Německu, ale nově i v České republice. Někteří zaměstnanci už se kvůli založení místní odborové organizace obrátili na českou centrálu.

 Zaměstnanci německého Amazonu stávkují Dalších 10 fotografií v galerii
28.1.2016 13:37   |  

V německém Amazonu probíhají stávky za vyšší mzdy pravidelně. Loňské protesty podle serveru Handelsblatt.com považuje Verdi za úspěch. „Dalšími cíly se mohou stát sklady v Polsku a České republice, kam společnost expandovala naposledy,“ popsal plány Verdi Handelsblatt.

Český Odborový svaz pracovníků obchodu možné stávky v Amazonu nevyloučil. Podle mluvčí svazu Anety Bednářové existuje spolupráce s německými kolegy, zároveň ale upozornila, že v českém Amazonu zatím nikdo nezaložil místní odborovou organizaci. „Už se ale na nás jednotlivě obrátili někteří zaměstnanci firmy, v blízké budoucnosti by tam tedy odbory mohly vzniknout,“ dodala Bednářová pro server E15.cz.

Jak vypadá sklad Amazonu:

Verdi pořádá stávky v německém Amazonu nejčastěji před Vánoci, kdy je nejsilnější provoz. Loni se stávkovalo v šesti z devíti německých distribučních středisek. Internetový gigant výpadky v Německu však nahrazuje jinými zařízeními v Evropě, takže na většinu zákazníků nemají protestní akce žádný dopad.

Svaz Verdi dlouhodobě a zatím neúspěšně žádá, aby zaměstnanci v distribučních centrech dostávali mzdy podle kolektivních smluv pro maloobchod a zásilkový prodej. Amazon nyní na své zaměstnance uplatňuje pravidla pro odvětví logistiky, v němž jsou platy nižší.


Přečtěte si: Amazon nechce v Česku odbory, třenice se zaměstnanci prý brzdí rozvoj


V českém Amazonu podle vyjádření mluvčího Karla Taschnera zprostředkovávají komunikaci mezi zaměstnanci s managementem zaměstnanecká fóra. „Respektujeme práva každého z našich pracovníků a razíme politiku otevřených dveří, která motivuje zaměstnance v tom, aby přicházel přímo za vedením s jakýmikoliv komentáři. Věříme, že tato přímá linka komunikace je nejefektivnějším způsobem jak porozumět potřebám zaměstnanců,“ uvedl Taschner.

Drsné podmínky?

Největší internetový obchod světa v minulosti čelil kvůli údajně špatným pracovním podmínkám tvrdé kritice. Například BBC v roce 2013 odvysílala dokument svého reportéra, který se nechal zaměstnat u Amazonu v britském Swansea. Skrytou kamerou natáčel své noční směny, při nichž v obřím skladě nachodil až 17 kilometrů a měl přísné časové limity pro vypořádání každé zásilky.

O údajně drsných pracovních podmínkách loni napsal také deník The New York Times, podle něhož firma například vystavuje své zaměstnance velkému tlaku a prostřednictvím neustálé kontroly je nutí k abnormálnímu pracovnímu nasazení. Šéf společnosti Jeff Bezos informace z článku odmítl. V rozsáhlé reportáži listu The Morning Call z roku 2011 zaměstnanci dokonce hovořili o svém angažmá ve skladě firmy jako o otroctví.

Amazon nedávno oznámil, že letos plánuje vytvořit v Evropě několik tisíc míst. Firma hodlá nabírat další pracovníky také v České republice, kde v roce 2013 otevřela centrum vráceného zboží v Dobrovízi u Prahy a loni v září tam spustila také provoz svého prvního distribučního centra v tuzemsku. Celkem loni Amazon vytvořil v Česku přes 1800 stálých míst. V Polsku firma provozuje celkem tři logistická centra zaměstnávající dohromady šest tisíc lidí.


Čtěte také:

Noční e-maily a udávání? V Amazonu prý panují drsné pracovní podmínky

Berlín vyšetřuje Apple a Amazon, vadí mu smlouva na prodej audioknih

Amazon letos v Evropě vytvoří tisíce pracovních míst

BBC: Skladníkům v Amazonu hrozí ve zvýšené míře duševní nemoci

David Vagaday Autor: David Vagaday vedoucí editor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Česku zatím nehrozí nebezpečí, sešla se zpravodajská skupina

Česku zatím nehrozí nebezpečí, sešla se zpravodajská skupina

Česko zatím nemá informace, že by po útoku v Mnichově hrozilo zemi konkrétní nebezpečí. Na Twitteru to dnes oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Ve 13:00 se sešla… více

Mobilní web