Google hledá v Česku místo pro svá data. Kandidátem je zóna u Prunéřova

Česko má šanci na přilákání datového centra internetové společnost Google. Vážným kandidátem je průmyslový park Centrepoint Verne u severočeské elektrárny Prunéřov.

 Google chce v Česku zřídit datové centrum
2.2.2016 6:07   |  

Data tuzemských uživatelů e-mailové služby Gmail možná už brzy nebudou létat optickými kabely kolem celého světa. Internetový obr Google totiž podle informací deníku E15 v Česku hledá místo pro velké datové centrum. Američané mají zatím v Evropě čtyři, a to ve Finsku, Belgii, Nizozemsku a Irsku. Samotný Google je zatím k expanzi zdrženlivý.

„V tomto ohledu v současné době není nic, co bychom mohli potvrdit,“ sdělila mluvčí Googlu Janka Miklík Zichová. Státní agentura CzechInvest připustila, že se zahraničními zájemci o umístění datacenter v České republice mluví. „Momentálně jednáme s několika potenciálními investory a řadu dalších plánujeme v budoucnu oslovit,“ uvedla zástupkyně agentury Petra Menclová.

Horkým kandidátem na umístění centra Googlu je průmyslový park Centrepoint Verne u elektrárny Prunéřov. Právě její proud v kombinaci s okolními obnovitelnými zdroji má být jedním z lákadel pro giganty typu Googlu.


Přečtěte si: Češi v hi-tech předstihují Rakušany


Dodávky proudu z několika různých zdrojů jsou pro datová centra strategickou záležitostí. „Musí mít příkon elektrické energie s minimálně dvěma nezávislými zdroji pro vyvážení rizika výpadku,“ řekl Jakub Holec, ředitel konzultantské firmy 108 Agency. Centrum by navíc nemělo být daleko od dálnice, ale kvůli bezpečnosti také ne hned u ní.

Vyřešit zásobování proudem si v lokalitě pod Krušnými horami vzala na starost společnost Epdor. Za ní stojí někdejší vrcholový manažer ČEZ Peter Szenasy a poradenská společnost Grant Thornton Advisory.

Nikdo z nich informace o Googlu ale nekomentoval. Investice do datových zařízení se v Česku běžně pohybuje ve vyšších stovkách milionů. V tomto případě však může být investice ještě vyšší. Podle webu Epdoru má mít totiž severočeské centrum globální význam.

Loni otevřené datacentrum Googlu v americkém Oregonu firmu přišlo na 600 milionů dolarů. Jen o málo menší částku společnost minulý rok investovala do centra v Singapuru.

Datový boom v České republice
Výstavba datových center se v Česku stala investičním hitem. Postarala se o to mimo jiné možnost čerpat na ně štědré evropské dotace. V minulém rozpočtovém období se EU v Česku podílela částkou převyšující půl miliardy korun na výstavbě deseti datacenter. Na tato zařízení pamatuje i nový operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. „V rámci něho pozorujeme daleko vyšší zájem o podporu datových center, a to i ze strany zahraničních investorů,“ uvedla mluvčí státní agentury CzechInvest Petra Menclová.

Čtěte také:

Zapomeňte na Google. Ať žije Alphabet

DC6: V Praze se rozjíždí další ambiciózní datové centrum

Daniel Novák Autor: Daniel Novák redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Podle oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. Předpokládá, že druhá bariéra pomůže posílit obranu před možným… více

Mobilní web