Ekvádor chystá vlastní digitální měnu. Pomalu opouští americký dolar | E15.cz

Ekvádor chystá vlastní digitální měnu. Pomalu opouští americký dolar

Ekvádor chystá vlastní digitální měnu. Pomalu opouští americký dolar
Historické centrum Quita, hlavního města Ekvádoru
• 
ZDROJ: Wikimedia commons
30. srpna 2014 • 08:53
Ekvádor plánuje vytvořit vlastní digitální měnu, která by měla být první digitální měnou na světě vydávanou centrální bankou. Podle některých analytiků oslovených agenturou AP je to první krok k opuštění současné oficiální měny v zemi, kterou je americký dolar. Vláda to však popírá.

Elektronické peníze by se podle úředníků centrální banky mohly dostat do oběhu již v prosinci. Zatím nemají jméno a úředníci také neposkytli žádné technické detaily k nové měně. Pouze uvedli, že se nebude jednat o virtuální měnu bitcoin. V jakém množství bude měna vytvořena bude záviset na poptávce.

Virtuální měna pro chudé?

Náměstek ředitele centrální banky Gustavo Solórzano prohlásil, že měna by měla fungovat společně z dolarem a podle zákona bude podpořena „likvidním majetkem“. Zaměřit se má na 2,8 milionu nejchudších Ekvádorců, kteří tvoří zhruba 40 procent ekonomiky. Zpočátku bude možné uskutečňovat a přijímat platby v nové měně prostřednictvím mobilních telefonů, dodal Solórzano.

Nová měna již byla schválena. Podobné virtuální měny, které nemají podporu státu, jako je bitcoin, byly současně v zemi minulý měsíc zakázány.

Výměna za americký dolar

Levicový prezident Rafael Correa uvedl, že jediným problémem projektu je, že trval tak dlouho. Bránil ho také před „pseudoanalytiky, kteří se objevili v médiích a snaží se (ho) pošpinit“. Popřel také domněnky mnoha analytiků, že by země měla prostřednictvím nové měny v plánu nahradit americký dolar, který si Ekvádor stanovil za svoji oficiální měnu po bankovní krizi v roce 2000.

Použití měny má být dobrovolné a podle zákona nebude měna použita k vyplacení státních zaměstnanců nebo firem dodávajících státu. Měna se ani nesmí využívat k nákupu finančních instrumentů vydávaných ministerstvem financí.

Úředník, který dostal novou měnu na starosti, Fausto Valencia tvrdí, že software již používají mobilní operátoři v Paraguayi. Upozornil, že nová měna nebude jako bitcoin, jehož výhoda je v technické podpoře - do oběhu může byt „vyraženo“ jen omezené množství bitcoinů. Bez této záruky ekonomové varují, že vláda by teoreticky mohla vytvořit tolik měny, kolik chce, a riskuje inflaci.

Ekonomika Ekvádoru
Hospodářský růst ekvádorské ekonomiky dosáhl v roce 2013 4,9 procenta, tedy o něco méně než v roce 2012 (5,1 procenta). Hlavním motorem růstu byla domácí poptávka, konkrétně státní investice a soukromá spotřeba. Na rok 2014 předpokládá ECLAC růst HDP o 4,5 procenta.

Autor: ČTK
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!