Brněnská firma bude zaměstnancům část mzdy vyplácet v bitcoinech

Společnost oXy Online, která se zabývá vývojem v internetovém online prodeji, se rozhodla vyplácet zaměstnancům část mezd na jejich přání v bitcoinech. Brněnská firma je jednou z prvních v Česku, která k tomuto kroku přistoupila. "Zaměstnanci, kteří měli o bitcoiny zájem, je poprvé uvidí na výplatní pásce v březnu," řekl marketingový manažer oXy Online Tomáš Bobek.

 Bitcoiny (ilustrační foto)
21.2.2014 10:01   |  

Vedení firmy se k tomuto kroku rozhodlo přistoupit po debatě se zaměstnanci, kteří si přáli pořád relativně novou a pro většinu lidí neznámou či jen velmi málo známou měnu vlastnit a vyzkoušet. „Jelikož jsme vývojářská firma plná lidí tvořících e-shopy, kteří denně pracují s informačními technologiemi, řekli jsme si, že vyzkoušíme bitcoiny v praxi. Zjistili jsme, že to není až tak úplně jednoduché. Museli jsme vyřešit technické a legislativní problémy,“ podotkl Bobek.

Bitcoinová měna se obchoduje na různých burzách, podle Bobka jsou různě důvěryhodné a bezpečné. Bylo tedy třeba zvolit bezpečný postup při nákupu. Internetová měna má také velmi proměnlivý kurz ke konvenčním měnám. Jeden bitcoin je aktuálně k mání v rozmezí kolem 11 500 až 12 tisíc korun. „Lze však obchodovat i se zlomky bitcoinu, například milibitcoiny, tedy od částek zhruba deseti korun,“ upřesnil Bobek.

Odvážní zaměstnanci

Ve firmě jsou dva typy zaměstnanců. Jedni chtějí novinku zatím pouze ze zvědavosti vyzkoušet a bitcoiny vlastnit. „Druzí jsou odvážnější a kalkulují s nimi jako s investicí, protože proti loňsku jsou bitcoiny dražší. Se zaměstnanci jsme se proto dohodli, že budeme počítat kurz ke dni zpracování výplaty a oni mohou do té doby od žádosti dostat bitcoiny ustoupit,“ vysvětlil Bobek.

Vznik digitální měny se datuje podle Wikipedie do roku 2009 a postupně se rozšiřuje. Platební síť je plně decentralizovaná a navržená tak, aby nikdo nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Konečné množství bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu definuje zdrojový kód sítě. Finanční toky tedy nemohou kontrolovat orgány státních správ, což je jedno z možných rizik budoucnosti.


Čtěte také:

Bitcoin jako na houpačce: jeho cena znovu překročila tisíc dolarů

Bitocoin je legální prostředek směny, prohlásily americké úřady

Reálné peníze vs. Bitcoin

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web