Bitcoiny jsou peníze, rozhodlo Německo

Německé ministerstvo financí uznalo virtuální měnu bitcoin, kterou považuje za "soukromé peníze". Ministerstvo se k bitcoinům vyjádřilo na dotaz poslance Franka Schäfflera, který je členem finančního výboru parlamentu.

Ilustrační foto
19.8.2013 20:06   |  

„Federální vláda tak vůbec poprvé uznala bitcoiny za soukromé peníze,“ uvedl Schäffler v reakci na odpověď německého ministerstva financí. Pro uskutečňování komerčních transakcí s bitcoiny bude ale nutné získat povolení spolkového úřadu BaFin.

Rozhodnutí mimo jiné znamená, že na komerční zisky spojené s bitcoiny se od nynějška bude vztahovat 25procentní daň. Soukromé využití virtuálních peněz bude ale daňových odvodů ušetřeno.

V červenci vznikla v Německu první obchodní platforma pro bitcoiny v Evropě, která přímo spolupracuje s bankou Fidor podléhající finančnímu dohledu.

Na bitcoinu je založena řada legálních investičních fondů a obchoduje se s ním na specializovaných burzách. Začátkem srpna ho za legitimní platidlo uznal soudce amerického federálního soudu v Texasu. Tento verdikt padl v procesu s podvodným fondem využívajícím digitální peníze.

Nekontrolovaná měna může lákat podvodníky

Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Kybernetickou měnu „tiskne“ síť počítačů podle softwaru, který uvolňuje nové mince stabilním, avšak stále pomalejším tempem. Počet jednotek v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

Růst počtu bitcoinů do roku 2033

Hodnota bitcoinu v letošním roce zaznamenala prudké výkyvy a z lednových 13 dolarů (252 Kč) se na jaře vyšplhala až na 266 dolarů (asi 5150 Kč). Nyní se pohybuje okolo 110 dolarů (2130 Kč). Někteří označují bitcoiny za měnu budoucnosti, jiní je naopak považují za formu pyramidových her.

Evropská centrální banka uklidňuje, že díky svému omezenému napojení na reálnou ekonomiku nemohou ani velké výkyvy virtuálních měn narušit jejich finanční stabilitu. Banka ovšem upozorňuje, že bitcoiny mohou být kvůli absenci zákonného rámce snadno zneužity k podvodům či praní špinavých peněz.

Britský list The Telegraph koncem července napsal, že Thajsko se stalo první zemí na světě, která bitcoiny zakáže. Společnost Bitcoin Company Limited měla v Thajsku prezentaci, po jejímž skončení ale členové výboru centrální banky doporučili záměr uznat bitcoin jako platidlo zamítnout. Na virtuální měnu podle nich nejsou uzpůsobeny zákony.


Čtěte také:

Precedentní rozhodnutí texaského soudce: Bitcoiny jsou peníze

Je to investiční pyramida, obviňuje americká komise bitcoinový fond

Bratři Winklevossovi mají nový byznysplán: s virtuální měnou bitcoin chtějí na burzu

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web