Biometrický podpis se stává hitem. Ušetří šest listů

aktualizováno Nezpochybnitelnost dokumentace, bezpečnost a úspora času. To jsou hlavní argumenty, proč elektronicky certifikovaným dokumentům přichází na chuť stále více běžných občanů. Digitální autentizovaný podpis však stále častěji vyžadují i banky a pojišťovny.

 SignPad v akci
26.11.2014 16:09   |  

V posledním roce začaly peněžní instituce u smluv zavádět takzvaný biometrický podpis. Místo na papír se lidé podpisují na elektronickou podložku SignPad, která zachytí obrázek podpisu i jeho dynamické charakteristiky, jako je tlak a zrychlení. Digitalizace bankám usnadňuje například vytváření fyzických duplikátů dokumentů, kterých je zapotřebí značné množství.

Anketa

Využíváte ke komunikaci svůj elektronický podpis?

Ano   18% Uvažuji, že si ho pořídím   15% Ne, nebudu si ho pořizovat   67%

V anketě hlasovalo 174 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Například podle údajů GE Money Bank totiž žádá banky o duplikáty smluv kvůli ztrátě každý sedmý klient. Důležitým argumentem pro zavádění digitální signace je i výrazně vyšší bezpečnost a přesnost podpisových vzorů.

Roční zkušenosti

„Biometrické podpisy využíváme již téměř rok. K listopadu 2014 elektronicky podepsalo přes 15 tisíc klientů zhruba 190 tisíc dokumentů,“ uvádí mluvčí GE Money Bank Milada Franek. Pilotní projekty s digitální signaturou spustily i Pojišťovna České spořitelny a ČSOB Pojišťovna.

Téměř bezpapírově pak funguje Air Bank. Už 80 procent smluv podepíšou její klienti elektronicky na pobočkách. Dalších 11 procent je pak potvrdí online s pomocí hesla a jednorázového SMS kódu.

Podle odhadů oslovených bank uspoří elektronizace smluv průměrně čtyři až šest listů papíru na uzavření jedné smlouvy, a proto ji hodnotí i jako pozitivní změnu z ekologického hlediska.

Z vlastní iniciativy si lidé mohou zřídit přes ministerstvo vnitra či Czech Point datovou schránku, tedy elektronické úložiště pro zasílání e-dokumentů, i zaručený elektronický podpis pro komunikaci s úřady. Ten je možné si pořídit třeba u České pošty.

Úřady a firmy

Elektronickou dokumentaci využívá také stále více státních úřadů i firem. Nejčastěji se v Česku komunikuje přes datové schránky a dokumenty podepsané certifikovaným nebo biometrickým podpisem.

„V roce 2014 obdržela Finanční správa České republiky přes 2,7 milionu ověřených datových zpráv a dokumentů. U daňového přiznání fyzických osob činí podíl digitálních dokumentů zatím jen pět procent, naopak u přiznání DPH obdržíme elektronicky až tři čtvrtiny formulářů,“ potvrzuje trend mluvčí Generálního finančního ředitelství Jitka Ježková.

„Elektronické podpisy využíváme nejen při styku s úřady, ale především při komunikaci s našimi koncovými zákazníky, kterým takto autorizujeme vystavené daňové doklady. Práce s digitálními dokumenty se dá z velké části automatizovat, čímž se výrazně snižuje časová náročnost zpracování daňových dokladů na straně zákazníka. Tím ve výsledku ušetří nemalé finanční prostředky,“ vysvětluje Martin Holoubek ze společnosti Activa.

Z právního hlediska má navíc certifikovaná agenda vysokou důvěryhodnost a důkazní váhu, protože ji nelze nijak zfalšovat či pozměňovat. Podle Holoubka firmy ušetří také náklady na tisk, poštovní rozesílku a fyzickou archivaci dokumentů.


Čtěte také:

Šetří čas a možná i peníze. Klienti mohou hodnotit bankovní inovace

Místo hesla hlas: Banky zavádí hlasovou biometrii

Pojišťovna ČS umí sjednat životní pojištění s digitálním podpisem


Autor: try

Komentáře

Čtěte také

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze Video

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vytvořil video, na kterém sedí na podlaze ve vlaku z Londýna do Newcastlu. Neměl si kam sednout, tvrdí a žádá zestátnění dopravce Virgin… více

Mobilní web