Bankám rostou IT výdaje, za technologické projekty utratily o pětinu více

Držet krok s dobou v oblasti mobilního a internetového bankovnictví stojí finanční ústavy stále více peněz. Banky z velké české pětky vydaly loni za technologické projekty až o pětinu více peněz než předloni. Účty za IT tak rozvířily klidné vody bankovních nákladů. Právě prostředky věnované do vývoje technologií totiž některým z velkobank obrátily mnohaletý trend nákladových škrtů.

UniCredit Bank
10.3.2016 7:14   |  

„V oblasti informačních technologií investujeme desítky milionů korun ročně, loňské investice vzrostly o dvacet procent, a to vzhledem k většímu důrazu na digitální prodej,“ uvádí Petr Plocek z UniCreditu. Poprvé po pěti letech loni vzrostly i náklady České spořitelny.

„Stalo se tak především kvůli rostoucím nákladům na IT projekty spojené s digitálními aplikacemi,“ uvádí zpráva banky jako hlavní důvod třísetmilionového nákladového růstu. Dokonce o šest set milionů korun na nákladech více vydala i ČSOB. „Rozhodly především investice do digitálních služeb,“ dodává mluvčí banky Pavla Hávová.

Výdaje na technologie vzrostly o pětinu. Shodují se na tom největší tuzemské banky.

„Dynamicky rostou zejména náklady na zajištění bezpečnosti dat,“ říká na adresu IT položek Vladimír Jeřábek z představenstva Komerční banky.

Celkové náklady velkých bank loni v průměru vzrostly o více než tři procenta, vedle účtů za technologie si z bankovních zisků vzaly své i rostoucí náklady na regulaci. Banky naopak nákladově těží ze stále se lepšící disciplíny dlužníků. Navzdory růstu poskytovaných úvěrů totiž náklady na nesplácené úvěry stále klesají.


Čtěte také:

České banky mají v Evropě nejméně rizikových úvěrů na nemovitosti

Komerční bance loni klesl zisk na 13 miliard, klienti ale přibyli

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web