AT&T kupuje televizi DirecTV za téměř 50 miliard dolarů

Provozovatele satelitního televizního vysílání DirecTV kupuje americký telekomunikační gigant AT&T za 48,5 miliardy dolarů (v přepočtu za 971,3 miliardy korun). Sloučená společnost se stala druhým největším poskytovatelem placené televize v USA za firmou vzniklou sloučením společností Comcast a Time Warner.

 DirecTV
19.5.2014 13:19   |  

Akcie satelitního vysílání DirecTV od začátku letošního roku stoupaly kvůli spekulacím o převzetí společností AT&T až o 25 procent. Akvizice nakonec byla oznámena oběma firmami v noci na pondělí. AT&T nabídla za jednu akcii DirecTV 95 dolarů, částečně v hotovosti a částečně v akciích. Při započtení dluhu DirecTV se celková hodnota transakce vyšplhá na 67,1 miliardy dolarů. Nově vzniklá, sloučená společnost bude mít 26 milionů zákazníků televizních služeb.

Zdraží služby? Dohoda je v hledáčku úřadů

O transakci si nicméně budou zajímat regulační úřady v USA, protože v současně době si obě firmy v některých státech konkurují. Po spojení se totiž některým spotřebitelům zúží nabídka - místo čtyř budou mít na výběr jen ze tří poskytovatelů, což by mohlo vést k růstu cen.

Oznámenou dohodou se budou rovněž zabývat úřady v Latinské Americe, kde má DirecTV více než 18 milionů klientů. AT&T zde totiž má osmiprocentní podíl v mobilní společnosti América Móvil (firma ovládaná miliardářem Carlosem Slimem) a podle analytiků zřejmě bude muset tento podíl prodat.

Trh placené televize se nasytil, upozorňují analytici

Někteří analytici však pochybují o strategických výhodách dohody, která poskytne AT&T silnější pozici na trhu placené televize, protože tento trh je již nasycen. Loni podle údajů výzkumné společnosti Leichtman Research Group vůbec poprvé počet klientů placené televize v USA klesl, a to o 0,1 procenta na 94,6 milionu, napsaly agentury AP a Reuters.

Společnost AT&T se zajímala o Vodafone, T-Mobile i Telefóniku
Ambice AT&T neustále růst dostala těžkou ránu v roce 2011, kdy regulátoři amerického trhu znemožnili AT&T převzít tamní divizi německého T-Mobilu.
V poslední době se AT&T zajímala o možnost koupit mobilního operátora Vodafone (jenž mezitím prodal svůj podíl ve Verizonu Wireless, hlavním konkurentovi AT&T za 130 miliard dolarů).
AT&T se podle listu El Mundo zajímal také o španělskou Telefóniku. Američané za ni údajně nabídli 70 miliard eur (1,8 bilionu korun) a byli ochotni převzít i dluh 52 miliard eur. Obchod ale zatrhla španělská vláda.

Čtěte také:

Telekomunikační gigant AT&T se ani přes tvrdou konkurenci nechce vzdát expanze v Evropě

Americká AT&T chtěla koupit Telefóniku, Španělsko to zatrhlo

AT&T koupí za 1,2 miliardy dolarů mobilního operátora Leap

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web