AT&T chce satelitní televizi za bilion korun

Americký telefonní operátor AT&T se v následujících týdnech pokusí převzít DirecTV, největšího poskytovatele satelitního televizního vysílání. Výše transakce by se měla pohybovat kolem 50 miliard dolarů, tedy zhruba bilionu korun.

 DirecTV
14.5.2014 14:28   |  

Pokud by se druhému největšímu americkému telefonnímu operátorovi podařilo DirecTV převzít, byla by to jedna z největších letošních transkací typu M&A na globálních telekomunikačních trzích. Znamenalo by to další přeskupení sil v propojených trzích televizního a telekomunikačního byznysu v Severní Americe.

Zprávu přinesly nezvisle na sobě deníky The New York Times a The Wall Street Journal; obě média přitom citují pouze anonymní zdroje. Podle nich začal zájem AT&T o DirecTV sílit v posledních několika týdnech, což se odrazilo na růstu akcií posledně jmenované firmy; za poslední měsíc stoupla jeho cena na Wall Street o 12 procent.

Zatímco však zájem AT&T o televizní společnost se zdá být hotovou věcí, o hodnotě transakce stále jasno není. Firmy by ji podle zdrojů deníků měly oznámit někdy na přelomu května a června. Prozatím mluví odhady nejčastěji o tom, že obě firmy hledají vhodnou cenovou strukturu a je pravděpodobné, že telefonní operátor zaplatí 92 až 94 dolarů za jednu akcii DirecTV. To by bxylo přibližně o dvacet procent více, než kolik činí v současné době cena jejích obchodovatelných akcií. DirecTV má v současné době přibližně osmnáct milionů zákazníků.

Zprávy o snaze AT&T etablovat se na televizím trhu svědčí o neustále ambici firmy růst. Tato ambice dostala těžkou ránu v roce 2011, kdy regulátoři amerického trhu znemožnili AT&T převzít tamní divizi německého T-Mobilu.

AT&T projevil zájem o Vodafone i Telefóniku

V poslední době se AT&T zajímala o možnost koupit mobilního operátora Vodafone (jenž mezitím prodal svůj podíl ve Verizonu Wireless, hlavním konkurentovi AT&T za 130 miliard dolarů).

AT&T se podle listu El Mundo zajímal také o španělskou Telefóniku, která působí i na českém trhu. Američané za ni údajně nabídli 70 miliard eur (1,8 bilionu korun) a byli ochotni převzít i dluh 52 miliard eur. Obchod ale zatrhla španělská vláda.


Čtěte také:

Telekomunikační gigant AT&T se ani přes tvrdou konkurenci nechce vzdát expanze v Evropě

Americká AT&T chtěla koupit Telefóniku, Španělsko to zatrhlo

AT&T koupí za 1,2 miliardy dolarů mobilního operátora Leap

Autor: Daniel Deyl

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web