Apple už není tak cool jako dříve, hodnotí záplavu novinek experti

Nový operační systém pro telefony iPhone a tablety iPad, který včera představil Apple, mu zajistí náskok před rivaly, myslí si analytici. Zároveň ale upozorňují na to, že Apple nepředstavil žádnou převratnou novinku.

Šéf marketingu Applu Phill Schiller: Víc už inovovat nemůžeme
11.6.2013 11:32   |  

Nový mobilní software s minimalistickým vzhledem, služba pro přehrávání rádia a stolní počítač Mac s nekonvenčním designem sklidily na konferenci v San Franciscu ovace vestoje. Především mobilní software iOS7 ale analytiky a vývojáře poněkud zklamal. Ti totiž očekávali významnější změnu jako mobilní platby či zásadnější rozšíření online služeb. Absenci velkých novinek svými slovy potvrdil i šéf designu Applu Jonathan Ive, podle jehož slov iOS7 přináší především lepší uspořádání již dříve představených funkcí.

Podle Philla Ryue, návrháře aplikací pro Apple, se sice firma vydala správným směrem, ale „online služby za Googlem zaostávají stále více. Nejsem si jistý, že Apple může ze svého vzhledu vymáčknout ještě více,“ uvedl pro deník The Wall Street Journal.

iOS 7 vsadil na čistý vzhled s převahou bílé barvy

Nedostatek změn kritizuje i Mark Rolston ze společnosti Frog Design, která v minulosti navrhovala některé výrobky Applu. „Kdyby nestál na velkém pódiu a byl by jen průměrným designérem, řekl bych, že to je skvělý první pokus. Svět se ale bohužel dívá, a protože před námi stojí Apple a Jonathan Ive, jsem zklamán,“ řekl agentuře Bloomberg.

Podle analytiků zavedené hráče neohrozí ani nová služba iTunes Radio, přehrávající online hudbu. Zklamání expertů dokládá i pohyb akcií Pandora Media, dosavadní jedničky mezi online přehrávači hudby. Zatímco v uplynulém měsíci akcie Pandory spadly kvůli spekulacím o novince od Applu o 28 procent, po včerejším představení iTunes Radio se ihned vrátily k růstu. „ITunes rozšířily své služby, aby se vyrovnaly tomu, co ostatní nabízejí už řadu let,“ komentoval to šéf Pandory Joe Kennedy.

Akcie Applu v posledních pěti letech

Někteří experti upozorňují, že Apple si nemůže příliš velké změny dovolit. Podle analytičky společnosti Gartner Caroliny Milanesi se zákazníci díky pomalejšímu tempu vývoje nemusejí znova učit ovládat nový přístroj. „Spousta výrobců mobilních zařízení řeší, jak si udržet stávající zákazníky a buď jsou paralyzování strachem, že o ně přijdou, nebo změní příliš mnoho. Myslím si, že tady je to krásně vyvážené,“ řekla pro Financial Times.

Apple své novinky sveřepě hájí. „Už nemůže inovovat víc, do háje,“ prohlásil během konference marketingový ředitel Phill Schiller. Trhy ovšem daly najevo mírné zklamání. Akcie klesly o necelé procento na 438,89 dolaru, o začátku roku už ztratily 18 procent.

Mac Pro


Čtěte také:

Apple představil nové systémy, software i počítače

Apple nesmí v USA prodávat starší iPhony kvůli patentům Samsungu

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web