Vodafone dal k ÚOHS podnět na CETIN kvůli pevnému internetu

aktualizováno Operátor Vodafone dal k antimonopolním úřadu podnět, aby prošetřil společnost Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) kvůli možnému zneužívání dominantního postavení na trhu pevného internetu xDSL. CETIN má svou novou velkoobchodní nabídkou porušovat principy hospodářské soutěže a jako dominantní hráč diskriminovat alternativní operátory na trhu. CETIN to odmítl s tím, že ke všem subjektům na trhu přistupuje stejně.

Internet, ilustrační foto
17.2.2016 14:50   |  

V nové velkoobchodní nabídce CETIN zvýšil cenu za zřízení jedné přípojky xDSL z jedné koruny na 1258 korun a zdražil i některé další služby. Podmínky nastavené v nové velkoobchodní nabídce jsou podle Vodafonu výhodné pouze pro operátory s velmi širokou zákaznickou bází, tedy především pro vlastnicky propojenou společnost O2.

Vodafone musel zvýšení velkoobchodních cen promítnout do svých koncových cen, a proto od poloviny února zavedl aktivační poplatek pro nové zákazníky xDSL ve stejné výši, jako mu začal účtovat CETIN.

„CETIN přistupuje ke všem svým zákazníkům rovným a férovým způsobem, o čemž mimo jiné svědčí i fakt, že mezi obchodní partnery CETIN přibývají další operátoři. Protože mezi společností CETIN a Vodafone aktuálně probíhají obchodní jednání, která nejsou ukončena, považujeme stížnost za nepřípustný nátlak. Bohužel, vyvolávání obchodních sporů a stížnosti na nejrůznější strany se zdají být v poslední době pilířem obchodní strategie Vodafone,“ řekla mluvčí CETIN Tereza Gáliková.

Vodafone již vůči společnosti O2 ještě před oddělením CETIN uplatnil náhradu škody ve výši 385 milionů korun

„Vodafone o nových podmínkách se společností CETIN aktivně jednal a stále jedná. Obrátili jsme se také na Český telekomunikační úřad, který má za úkol podporovat rozvoj hospodářské soutěže v telekomunikacích,“ uvedl generální ředitel Vodafonu Balesh Sharma.

ČTÚ podle mluvčího Martina Drtiny nyní neeviduje žádný oficiální podnět společnosti Vodafone a není mu ani znám obsah podání k ÚOHS. ČTÚ podle mluvčího i bez výzvy Vodafone velkoobchodní nabídku prověřuje v rámci plnění povinností uložených na základě poslední analýzy trhu. „Pokud by dospěl k závěru, že povinnosti nejsou splněny, je připraven učinit příslušná opatření v rámci své působnosti,“ dodal.

Vodafone již vůči společnosti O2 ještě před oddělením CETIN uplatnil náhradu škody ve výši 385 milionů korun vzniklou v důsledku dosavadního zneužívání dominantního postavení na trhu xDSL. O2 i CETIN ovládá skupina PPF.


Čtěte také:

PPF už vlastní 100 procent telekomunikační firmy CETIN

CETIN chce zrychlit internet, investuje 22 miliard

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web