Temný web dealery drog neukryje, ukázal britský případ

O tom, že temný web není tak temný, aby skryl své uživatele před rukou zákona, se přesvědčil pětapadesátiletý Peter Ward z Velké Británie. Na online tržišti Silk Road tento muž pod přezdívkou PlutoPete nabízel například kokain či pervitin. Pro zákazníky za mřížemi měl v nabídce i „speciální balení“, což znamenalo drogy napuštěné v savém papíře.

Internet, ilustrační foto
29.2.2016 20:57   |  

Spolu s Wardem byl odsouzen ještě třicetiletý Richard Hiley, který se kromě obchodu s psychoaktivními látkami provinil tím, že pro Warda převáděl bitcoiny na běžné peníze. Oba soud poslal na pět let do vězení.

Ward byl zatčen už v říjnu 2013, kdy policisté podnikli velký zátah na obchodníky z temného webu, což je zjednodušeně řečeno označení pro stránky neviditelné pro vyhledávače. Na stopu se policisté Wardovi a Hileymu dostali díky neobvykle velkému počtu transakcí mezi jejich účty.

Pro úplnost je třeba říci, že drtivá většina Wardových obchodů nebyla v rozporu se zákonem, mezi tisíci transakcemi se drogy objevily v asi padesáti případech. To u jeho kolegy vyšetřovatelé odkryli stopy po 242 objednávkách kokainu, marihuany a pervitinu. Našly se dokonce zprávy, v nichž oba dopadení řešili, jak zvládnout rostoucí počet objednávek.

„Jak je vidět na Wardově případu, dealeři často zacházejí s osobními údaji svých zákazníků velmi neopatrně,“ řekl médiím Ian Glove z NCA, britské obdoby našeho Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. „Spolu s našimi partnery děláme na tom, abychom identifikovali další z lidí, kteří na webu ilegálně obchodují s drogami a zbraněmi,“ dodal.


Čtěte také:

Soud v USA: provozovatel Silk Road je vinen z drogových deliktů

FBI si vyšlápla na drogové internetové tržiště Silk Road

Marian Hronek Autor: Marian Hronek editor E15 a E15 weekly

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web