S bankéřem na počítači: Banky testují videohovory

České banky připravují revoluci v komunikaci s klientem: dálkové hovory a konzultace prostřednictvím videohovoru. S rozmachem moderních technologií je totiž stále těžší dostat klienta na bankovní pobočku a e-maily či chaty někdy jednoduše nenahradí rychlost a přímost rozhovoru s poradcem.

ilustrační foto, videohovor
5.11.2014 13:24   |  

Podle informací E15 probíhá testování či rovnou příprava na plošné spuštění této novinky ještě v letošním roce v několika bankách. Jsou mezi nimi Česká spořitelna, Air Bank, GE Money Bank, UniCredit Bank a ČSOB. Poslední jmenovaná přitom již zkušenosti s obsluhou přes video díky své značce Eře má, prostou informační videoslužbu totiž poskytuje od loňska. Od letošního podzimu na ní nicméně hodlá začít nabízet i servisní a prodejní informace, ale bez možnosti provádět transakce.

„Za poslední rok zaznamenal Era videobankéř v průměru cca 100 videohovorů měsíčně. Průměrná délka spojení je necelé 4 minuty,“ uvedla mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Anketa

Využili byste videohovor při kontaktu s bankou?

Ano   23% Nevím   4% Ne   73%

V anketě hlasovalo 142 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Testuje se na Slovensku ale také u videokiosků

Třeba UniCredit Bank videohovory už testuje na Slovensku, tamní klienti jí mohou e-mailovat, chatovat či rovnou videotelefonovat každý pracovní den až do osmé hodiny večerní. „V současné době využívá You@Bank na Slovensku na 1400 klientů,“ dodal mluvčí UCB Petr Plocek s tím, že až donedávna byly hlavní bariérou pro využívání videohovorů bezpečnost a technologie, což už prý dnes neplatí.

Výraznějšímu rozšíření služby nyní podle Plocka asi nejvíce brání poměrně konzervativní přístup Čechů v komunikaci s bankéřem - u jednoduchých služeb totiž preferují internetové bankovnictví u složitějších zase osobní jednání tváří v tvář.

Existuje významný segment klientů, který nové technologie vyhledává

„Existuje ovšem významný segment klientů, který nové technologie vyhledává a očekává řešení finančních záležitostí bez nutnosti návštěvy pobočky,“ vysvětlila mluvčí GE Milada Franek. Air Bank na videohovory už připravila všechny své pobočky: „Na všech našich pobočkách je speciální konferenční místnost. Ty plánujeme v budoucnu využívat například při poskytování specifických produktů, jako jsou třeba chystané hypotéky,“ prozradil mluvčí banky Vladimír Komjati.

Česká spořitelna videohovory aktuálně testuje s klienty, podle banky to souvisí se zavedením služeb Blue a konceptu takzvané virtuální pobočky, v níž klienti zatím mohou s bankéři prostřednictvím internetbankingu “jen“ telefonovat či mailovat. „Z průzkumu také víme, že nejvíce trápí klienty soukromí. Chtějí vidět bankéře, ale nechtějí být viděni, jako například v případě služby Skype,“ vysvětlil Marek Pšeničný z tiskového centra banky. Video banka testuje také u videokiosků v samoobslužných zónách na vybraných pobočkách.

Opatrný přístup a sázka na internetové bankovnictví

Opatrně se ke službě zatím staví Raiffeisenbank i internetová Zuno. „Zatím tuto službu nezvažujeme zavádět, zaměřujeme se především na zlepšování stávajících produktů a služeb,“ vysvětlil mluvčí Vladimír Michna. „U poradenství sázíme především na dobrou znalost klienta a osobní setkání s klientem,“ dodal za Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. mBank zase podle svého vyjádření sází hlavně na své nedávno inovované internetové bankovnictví.


Čtěte také:

Bezkontaktní platby, QR kódy. Banky rychle vstřebávají nové technologie

Mobilní bankovnictví vytlačuje operátory na telefonu. Banky chystají další technické novinky

Banky Windows Phone bedlivě sledují, ale vyčkávají

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web