Rusové chtějí nahlédnout do zdrojových kódů Apple a SAP

Ruská administrativa oslovila společnosti Apple a SAP, aby tamní vládě zpřístupnily zdrojové kódy svých produktů. Rusko se „nahlédnutím“ do kódů chce ujistit, že neslouží ke špionáži. Zařízení Apple a software SAP se těší v Rusku značné oblibě. Obě firmy podle agentury Reuters odmítly bezprostředně reagovat a výzvu ruských úředníků komentovat.

ilustrační foto
30.7.2014 17:08   |  

Návrh zmínil před týdnem ruský ministr Nikolaj Nikiforov při setkání s generálním ředitelem Apple v Rusku, Peterem Engrob Nielsenem a regionálním manažerem SAP pro Rusko Vyacheslavem Orekhovem. Podle Nikiforova se administrativa snaží hlavně „zajistit práva občanů a korporátních klientů“ obou firem. Rusku krom ochrany těchto práv leží na srdci také samozřejmě vlastní bezpečností zájmy.

„Nedávná odhalení Edwarda Snowdena o rostoucí aktivitě amerických zpravodajských služeb v Rusku v nás vyvolala obavu o důvěryhodnosti zahraničního softwaru a hardwaru,“ uvedl podle agentury Reuters Nikiforov.

Rusko není samo

Rusko nicméně v těchto snahách nestojí osamoceno. Řada dalších států přehodnocuje svůj přístup vůči americkým společnostem. Mezi aktivními státy lze v tomto případě nalézt třeba i Německo, Brazílii, Čínu nebo Indii.

Všechny tyto státy reagovaly hlavně na předchozí podezření, že jednotlivý software má vytvořena takzvaná zadní vrátka, která americká NSA využívá pro přístup k citlivým datům. Zdrojový kód k softwaru jednotlivých firem je přitom považován za „rodinné stříbro“ či „korunní klenoty“ firmy a je úzkostlivě chráněn.

Microsoft už dlouho „spolupracuje"

Nikiforov ve svém vyjádření nicméně odkázal na již zaběhnutou praxi například společnosti Microsoft, která již od roku 2003 s ruskou administrativou zdrojový kód ke svému operačnímu systému Windows a dalším produktům sdílí. „Šance na to, že by ruské státní firmy využívaly hardware či software firem, které s Ruskem odmítly sdílet své zdrojové kódy, je nejistá,“ uved Nikiforov.


Čtěte také:

Jako Rusové či Iránci. USA kritizují reakci Berlína na špionážní skandál

NSA prý vyvíjí kvantový počítač, který prolomí všechny počítačové šifry

V kauze Snowden je namočený i Microsoft. Prý pomáhal NSA ve špehování

Autor: msc, reuters

Komentáře

Čtěte také

Erdogan chce mít kontrolu nad armádou i rozvědkou

Erdogan chce mít kontrolu nad armádou i rozvědkou

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požaduje v rámci reformy armády, aby měl kontrolu nad rozvědkou i armádou. O reformě jednala nejvyšší vojenská rada. Nyní jsou armáda i… více

Mobilní web