Rusové chtějí nahlédnout do zdrojových kódů Apple a SAP

Ruská administrativa oslovila společnosti Apple a SAP, aby tamní vládě zpřístupnily zdrojové kódy svých produktů. Rusko se „nahlédnutím“ do kódů chce ujistit, že neslouží ke špionáži. Zařízení Apple a software SAP se těší v Rusku značné oblibě. Obě firmy podle agentury Reuters odmítly bezprostředně reagovat a výzvu ruských úředníků komentovat.

ilustrační foto
30.7.2014 17:08   |  

Návrh zmínil před týdnem ruský ministr Nikolaj Nikiforov při setkání s generálním ředitelem Apple v Rusku, Peterem Engrob Nielsenem a regionálním manažerem SAP pro Rusko Vyacheslavem Orekhovem. Podle Nikiforova se administrativa snaží hlavně „zajistit práva občanů a korporátních klientů“ obou firem. Rusku krom ochrany těchto práv leží na srdci také samozřejmě vlastní bezpečností zájmy.

„Nedávná odhalení Edwarda Snowdena o rostoucí aktivitě amerických zpravodajských služeb v Rusku v nás vyvolala obavu o důvěryhodnosti zahraničního softwaru a hardwaru,“ uvedl podle agentury Reuters Nikiforov.

Rusko není samo

Rusko nicméně v těchto snahách nestojí osamoceno. Řada dalších států přehodnocuje svůj přístup vůči americkým společnostem. Mezi aktivními státy lze v tomto případě nalézt třeba i Německo, Brazílii, Čínu nebo Indii.

Všechny tyto státy reagovaly hlavně na předchozí podezření, že jednotlivý software má vytvořena takzvaná zadní vrátka, která americká NSA využívá pro přístup k citlivým datům. Zdrojový kód k softwaru jednotlivých firem je přitom považován za „rodinné stříbro“ či „korunní klenoty“ firmy a je úzkostlivě chráněn.

Microsoft už dlouho „spolupracuje"

Nikiforov ve svém vyjádření nicméně odkázal na již zaběhnutou praxi například společnosti Microsoft, která již od roku 2003 s ruskou administrativou zdrojový kód ke svému operačnímu systému Windows a dalším produktům sdílí. „Šance na to, že by ruské státní firmy využívaly hardware či software firem, které s Ruskem odmítly sdílet své zdrojové kódy, je nejistá,“ uved Nikiforov.


Čtěte také:

Jako Rusové či Iránci. USA kritizují reakci Berlína na špionážní skandál

NSA prý vyvíjí kvantový počítač, který prolomí všechny počítačové šifry

V kauze Snowden je namočený i Microsoft. Prý pomáhal NSA ve špehování

Autor: msc, reuters

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web