Pomáhá Facebook šířit xenofobii? Německo rozhodlo, že ne

Německá prokuratura se odmítla dále zabývat žalobou na manažery tamní pobočky sociální sítě Facebooku za to, že se údajně dostatečně aktivně nesnažili uživatelům bránit v šíření nenávisti a propagaci nacismu.

 Okolí sídla společnosti Facebook
19.3.2016 7:30   |  

Podle dvou právníků, kteří žalobu podali, může laxní přístup Facebooku přispívat k podněcování nenávisti vůči skupině osob, což je podle německé legislativy trestné.

Prokuratura však toto nařčení smetla ze stolu tím, že hlavní pracovní náplní německých manažerů Facebooku je získávat nové zákazníky a uživatele, ne mazat potenciálně závadně příspěvky. Mluvčí německého státního zastupitelství pro The Wall Street Journal dodala, že předmětem vyšetřování nejsou ani možná pochybení ze strany amerických šéfů Facebooku včetně jeho zakladatele Marka Zuckerberga.

Žalující strana však podala proti tomuto rozhodnutí stížnost. Zda se jí bude prokuratura zabývat zatím není jisté. Facebook musel čelit v Německu žalobě několik měsíců poté, kdy si sociální síť najala divizi mediální skupiny Bertelsmann, aby za ni sledovala a mazala rasistické příspěvky.

Část uživatelů Facebooku této sociální síti stále hlasitěji vyčítala, že nemaže dostatečně důsledně xenofobní komentáře, a to ani po přímém upozornění. Kancléřka Angela Merkelová pak o problému v září mluvila přímo s Zuckerbergem.


Čtěte také:

Německo přezkoumá, zda svoboda projevu platí i pro nenávistné komentáře

Facebook zablokoval stránku Islám v ČR nechceme. Cenzura, reagoval Konvička

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web