NSA změní způsob práce. Obává se „nového Snowdena“

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) musela kvůli selhání svého bývalého spolupracovníka Edwarda Snowdena výrazně upravit své regule a konfiguraci svých počítačových sítí. Expert NSA Richard Ledgett v pátek v sídle agentury v americkém Fort Meade novinářům řekl, že cílem těchto kroků je zabránit tomu, aby se objevil "nový Snowden".

Edward Snowden
14.12.2013 12:43   |  

První reakce NSA na vyzrazení informací o tajném shromažďování dat z telefonického a internetového provozu byla podle Ledgetta nedostatečná. Škody, které Snowden agentuře způsobil, jsou podle amerického experta katastrofické. Uvnitř NSA panují obavy z dalších vyzrazení, která bývalý spolupracovník agentury žijící nyní v Rusku připravuje.

Snowden si podle Ledgetta k úniku informací vybral vhodnou chvíli. NSA totiž letos nahrazovala zastaralé technologie novými v reakci na skandál kolem publikace tajných materiálů na serveru WikiLeaks. Její vnitřní systémy proto byly zvlášť zranitelné. Snowden si vybral okamžik, kdy instalace nových programových systémů nebyla dokončena a staré již nefungovaly.

Snowdenovy informace se podle Ledgetta naštěstí netýkají „živých“ výzvědných akcí, které NSA podniká. Neobsahují ani podrobnosti o konkrétních úkolech, jimiž NSA pověřuje americká vláda. Analýza následků Snowdenovy akce rovněž prokázala, že uvnitř NSA neměl komplice a nespolupracoval s žádnou cizí rozvědkou.

NSA se nyní snaží vylepšit svou pověst, kterou Snowdenova aféra vážně poškodila. Reportéry televize CBS pustila do své centrály, pracovníci NSA poskytují v nebývalé míře médiím rozhovory.


*Čtěte také: Svět zpravodajských služeb se netočí jen kolem NSA Snowden donutil šifrovaný e-mail k přerušení provozu Špioni ohrožují svobodu slova, tvrdí Snowden. Cameron prý zastrašoval Guardian**

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web