Fotograf se pře s Wikipedií. Fotila opice, argumentuje encyklopedie

Nadace Wikimedia odmítá uznat autorská práva britského fotografa, kterému opice sebrala fotoaparát a následně se s ním sama vyfotila. Brit tvrdí, že za dva roky sporů s provozovatelem internetové encyklopedie Wikipedia přišel o příjmy ve výši deseti tisíc liber (téměř 350 tisíc korun).

"Selfie" makaka černého, které obletělo svět
10.8.2014 11:41   |  

David Slater v roce 2011 fotografoval kriticky ohrožené makaky černé v Indonésii. Po třech dnech fotografování se jedna z opic chopila fotoaparátu a pořídila sérii „selfie“, která následně obletěla svět.

Z první rok po zveřejnění snímku Slater na prodeji autorských práv vydělal dva tisíce liber. Následně se ale snímky objevily na Wikipedii a poptávka zmizela. „Je těžké to vyčíslit, ale odhaduji, že jsem přišel o deset tisíc liber nebo i více. Ničí to moje podnikání,“ řekl Slater, který se jako fotograf živí.

Slater tvrdí, že makak neudělal nic více, než že jen zmáčkl spoušť. „Přijali mě jako část tlupy… tak jsem si říkal, že by si také mokli pořídit vlastní snímek,“ popsal. „Dal jsem fotoaparát na stativ, nastavil záběr a expozici… vše, co byste museli udělat, je dát opici tlačítko, které zmáčkne, a hleďme – máte snímek,“ dodal.

Fotograf podle svých slov Wikimedii žádal, aby snímky buď stáhla, nebo za ně zaplatila. Nestalo se ani jedno.“Tento soubor se objevil na veřejné doméně, protože je dílem zvířete, nemá žádného lidského autora, kterému by náležel copyright,“ hájí se Wikimedia.

Přesto se Slater nakonec může dočkat úspěchu. Poté co Wikimedia nedávno po vzoru internetových gigantů jako Google či Twitter vydala takzvaný Transaparency Report, tedy zprávu o počtu žádostí o data uživatelů a stažení obsahu, byly snímky makaků na stránkách encyklopedie navrženy na smazání s odůvodněním, že jejich autorem je David Slater.


Čtěte také:

PR agentura přepisuje Wikipedii, nadace připravuje žalobu

Wikipedia má problém: každoročně jí ubývá dobrovolných editorů

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Pražský tým advokátní kanceláře Schoenherr v čele s Vladimírem Čížkem se podílel na právě uzavřené obří transakci v oblasti výroby kuchyňských zařízení. Francouzský výrobce… více

Komerční prezentace
Mobilní web