Čínský internet sledují dva miliony cenzorů

Čínská vláda zaměstnává přes dva miliony lidí ke sledování aktivity na mikroblozích. Informoval o tom čínský list Beijing News. Podle jeho zdrojů jsou tito lidé vedení jako analytici mínění uživatelů internetu a placení jsou státem i podniky.

Ilustrační foto
6.10.2013 14:42   |  

Mikroblog Weibo, který je obdobou Twitteru, má přes 500 milionů zaregistrovaných uživatelů a denně jím projde 100 milionů názorů.

Mnozí síť využívají ke kritice státu nebo k vyjádření nespokojenosti. List Beijing News napsal, že cenzoři nemají za úkol mazat kritické mikroblogy, ale vyhledat a seřadit názory podle zadání zaměstnavatele. Jeden z cenzorů listu řekl, že když si ráno zapne počítač, zadá slovo nebo výraz specifikovaný klientem. „Sleduje negativní názory týkající se klienta, shromáždí je, zkompiluje zprávu a zašle zadavateli,“ popisuje práci cenzora čínský list. Používá se prý kvalitní software a sledují se stránky i mimo Čínu.

Vláda v říjnu pořádá kurz, v němž se cenzoři budou učit posuzovat mikroblogy a analyzovat je. Čína se řadí k zemím, které nechávají sledovat provoz na internetu. Nedávno tam vstoupil v platnost nový zákon, který umožňuje trestat osoby za šíření nepravdivých informací po internetové síti. Byl už na jeho základě zatčen jeden člověk.


O čínském internetu čtěte více:

Čína přestane blokovat internet, prozatím však jen v části Šanghaje

Čína chystá obří investici do internetu, chce pokrýt celou zemi

Čínský Alibaba nakonec vstoupí na burzu na Wall Streetu, jednání v Hong Kongu zkrachovala


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web