Čína reformuje armádu, bude mít i kybernetickou jednotku

Čína vytvořila v rámci reformy vojska tři nové armádní složky. Informovala o tom dnes státní agentura Nová Čína, podle níž prezident Si Ťin-pching změnu označil za "významné strategické rozhodnutí, které Číně umožní splnit si sen o vytvoření silné armády". V čínské armádě slouží 2,3 milionu vojáků a Si už loni avizoval, že se plánuje snížení stavu o 300 tisíc lidí.

Čínská armáda
2.1.2016 10:54   |  

Podle zprávy Nové Číny vznikla jednotka pro dozor nad raketovým arzenálem, hlavní velitelství armády a podpůrná jednotka bojových oddílů. Ministerstvo obrany změny označuje za reorganizaci, nikoli za projev nové strategické politiky Číny.

Odborník z univerzity v Šanghaji Ni Le-siung změnu považuje za snahu zvýšit bojeschopnost armády jako celku. „Čína dlouho neměla zájmy v zahraničí a ve srovnání s pozemní armádou byly námořní, letecké a strategické síly relativně slabé. Aby Čína dohnala velmoci v Americe a Evropě, musí modernizovat a zvýšit bojovou schopnost svého vojska,“ řekl.

Při zakládání jednotek byl osobně prezident Si a předal jejich velitelům vojenské prapory. Prezident podle agentury AP považuje silnou armádu za klíč ke splnění „čínského snu“, k němuž řadí „obnovu čínského národa“. Ve snaze umlčet obavy z expansionistických úmyslů loni v září ohlásil snížení stavů vojska. I potom ale zůstane čínská armáda největší na světě.

Nové zbraně

Nová jednotka pro raketové vojsko nahradí dělostřeleckou jednotku, která dosud kontrolovala čínský jaderný arzenál a konvenční rakety. Strategická podpůrná jednotka se pravděpodobně zaměří na kybernetické vybavení.

K dalším změnám, jež Čína v armádě chytá, patří vyřazení zastaralého arzenálu a vývoj moderních zbrojních systémů. Reforma dále upevňuje pozici komunistické strany jako vedoucí síly vojska. Dosud bylo velení v rukou čtyř velících složek, nyní je soustředěno do rukou ústřední vojenské komise, jejíž hlavou je prezident Si Ťin-pching.


Čtěte také:

Čína chystá první vojenskou základnu v zahraničí, bude ve východní Africe

Čína oslavila konec války největší vojenskou přehlídkou svých dějin

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web