Americká vláda se vzdá kontroly nad správou webových domén

Vláda Spojených států se po skandálu kolem sledovacích aktivit americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) hodlá vzdát kontroly nad Internetovým sdružením pro přidělování jmen a čísel (ICANN). Sdružení má být nově pod mezinárodním dohledem, do něhož by se kromě vlád zapojil i soukromý sektor.

 internet
16.3.2014 18:42   |  

Přesun kontroly má odstartovat již na konferenci ICANN v Singapuru, která se uskuteční koncem března. Šéf ICANN Fadi Chehadé uvedl, že dokončení procesu je plánováno na září 2015, kdy vyprší současná dohoda s americkou vládou.

ICANN má na starosti mimo jiné přidělování a správu doménových jmen a IP adres. Tato nezisková organizace vznikla v roce 1998 a od té doby je kontrolována americkým ministerstvem obchodu.

Evropská komise minulý měsíc vyzvala k menší roli vlád při formování budoucí podoby internetu a ke globalizaci sdružení ICANN. Bruselská komisařka pro digitalizaci a nové technologie Neelie Kroesová uvedla, že technická kontrola Spojených států nad internetem musí skončit.

Tlak na Spojené státy v tomto směru zesílil poté, co loni dokumenty někdejšího technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena ukázaly, že americká NSA sledovala velkou část internetových aktivit.


Čtěte také:

Německo s Francií uvažují o panevropském internetu

Nový Blackphone reaguje na špionážní aféry, prý dokáže ochránit soukromí

Proti NSA a dalším. Miliarda dolarů spojila dvě mladé významné IT firmy

Český software pohání světové internetové domény

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web