Americká vláda pomáhá Ukrajině při vyšetřování útoku hackerů

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti pomáhá ukrajinským úřadům při vyšetřování rozsáhlého výpadku elektřiny, při němž se loni v prosinci po útoku hackerů ocitlo bez proudu 80.000 domácností na západě Ukrajiny. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na ministerské úředníky. Kyjev z odpovědnosti za útok obvinil Rusko.

Stožáry vysokého napětí
12.1.2016 19:51   |  

Incident z 23. prosince je považován za první případ, kdy se zločincům podařilo narušit vzdálený energetický systém počítačovým virem. Přerušena byla dodávka elektřiny v západoukrajinské Ivano-Frankivské oblasti. Podle expertů společnosti iSight Partners, která se zabývá problémy kybernetické bezpečnosti, má útok na svědomí ruská hackerská skupina známá pod názvem Sandworm. Rusko z odpovědnosti za incident obvinila i ukrajinská kontrarozvědka SBU.

Podle společnosti iSight Partners ruští hackeři vložili do ukrajinského distribučního systému škodlivý program BlackEnergy, který výpadek způsobil. Virus ochromil systémy kontroly a řízení distribuce elektřiny. Už dříve americká média oznámila, že podíl Ruska na incidentu vyšetřuje špionážní agentura CIA.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA oznámilo, že program BlackEnergy objevilo v roce 2014 i v systému, který kontroluje americkou „kritickou infrastrukturu“. Žádné poruchy v dodávkách energie ale zaznamenány nebyly. Na Ukrajině se do systému virus dostal prostřednictvím napadeného souboru Microsoft Word, uvedlo ministerstvo.


Čtěte také:

Výpadek elektřiny na západě Ukrajiny prý způsobili ruští hackeři

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web